Gå til sidens indhold

Høring om udkast til bekendtgørelse for Grønland om mærkning m.v. af visse fødevarer

Høringstype:Andet
Offentliggjort:10-11-2025 13:58
Høringsfrist:08-12-2025 00:00
Høringssvar sendes til::teg@fvst.dk samt chake@fvst.dk

I forbindelse med Fødevarestyrelsens opgavevaretagelse på veterinær- og fødeva-reområdet i Grønland og for at sikre at Grønland lever op til gældende EU-lovgivning, er det nødvendigt at revidere bekendtgørelse nr. 826 af 2. juli 2015 for Grønland om mærkning m.v. af visse fødevarer.

Vedlagt fremsendes derfor i høring:

• Udkast til revideret bekendtgørelse for Grønland om mærkning m.v. af visse fødevarer.

Bekendtgørelsen er, ud over redaktionelle ændringer, opdateret med bl.a. følgende:

- Bestemmelserne i forordning 2018/775 om mærkning med oprindelse af primære ingredienser. Hvis fødevarens oprindelsesland eller herkomststed er anført og ikke er det samme som den primære ingrediens i fødevaren, skal den pågældende primære ingrediens' oprindelsesland eller herkomst-sted ligeledes anføres eller mindst angives som værende et andet end føde-varens. Bekendtgørelsen angiver, hvornår og hvordan den/de primære in-grediens(er) i et produkt skal mærkes.

- Bestemmelserne i fødevareinformationsforordningen (1169/2011) om mærkning med næringsdeklaration. En obligatorisk næringsdeklaration op-lyser om energiværdien og mængden af fedt, mættede fedtsyrer, kulhydrat, sukkerarter, protein og salt i fødevaren. Bekendtgørelsen angiver bl.a. hvil-ke fødevarer, der skal mærkes med næringsdeklaration, og hvordan næ-ringsdeklarationen skal udformes.

- To berigtigelser der vedrører den danske udgave af fødevareinformations-forordningen – herunder er ”mindst holdbar til” ændret til ”bedst før”.

- Enkelte ændringer, som følge af forordning 78/2014, i udkastets bilag 1, nr. 1 for så vidt angår glutenholdige kornprodukter og bilag 2, punkt 2.1., nr. 3, for så vidt angår oplysning om, at produktet ikke er beregnet til personer, som ikke har behov for at regulere deres kolesterolindhold i blodet.

- Henvisninger til EU retsakter er fjernet, og de bestemmelser i EU retsakter der blev henvist til er indarbejdet i bekendtgørelsen.

- Bilag vedrørende kategorier af vinavlsprodukter er fjernet, da der ikke i Grønland anvendes vin i fødevarer, bestemt til salg inden for EØS, og som samtidig helt eller delvist består af eller indgår i animalske fødevarer.

- Bestemmelser i bilag 2 vedrørende supplerende oplysninger om fødevarer, som indeholder sødestoffer, er fjernet, da der ikke i Grønland anvendes sø-destoffer i fødevarer, bestemt til salg inden for EØS, og som samtidig helt eller delvist består af eller indgår i animalske fødevarer.

Selvstyret bedes fremsende høringen til relevante parter i Grønland, og returnere høringssvarene til Fødevarestyrelsen. Fødevarestyrelsen skal venligst anmode om at modtage eventuelle høringssvar senest den 08/12/2025. Høringssvar bedes sendt til teg@fvst.dk samt chake@fvst.dk med angivelse af journalnummer: 2025-06292.

Læs mere om Fødevarestyrelsens opgaver i Grønland.

Såfremt der er spørgsmål til ovenstående, er I velkomne til at kontakte os på e-mail: teg@fvst.dk samt chake@fvst.dk.