Gå til sidens indhold

Strømafbrydelse i Nuuk natten mellem lørdag og søndag

Sendes af: Departementet for Erhverv, Råstoffer, Energi, Justitsområdet og Ligestilling
Utoqqarmiut

Lørdag aften klokken cirka 22.30 oplevede Nuuk en strømafbrydelse, som berørte hele byen. Afbrydelsen opstod grundet kraftig vind i Utoqqarmiut Kangerluarsunnguat, og som forårsagede en linjefejl på transmissionslinjen, da to ledninger kom for tæt på hinanden. Forbindelsen blev kortvarigt genetableret, men gav udfald igen omkring klokken 01, og derfor besluttede Nukissiorfiit at forsyne byen med strøm fra nødelværket indtil, at stormvejret havde lagt sig.

Lidt over et gik Nukissiorfiit således i gang med at genetablere forsyningen til byen fra nødelværket i byen. Genetableringen skete gradvist for ikke at overbelaste motorerne. Løbende gennem natten er Nukissiorfiit kommet med opdateringer om forsyningen til byen og i morges klokken 4.35 kunne selskabet meddele, at hele byen nu var forsynet med el, vand og varme.

Da årsagen hurtigt blev identificeret som en linjefejl og kommunikationen til borgerne skete hurtigt, valgte myndighederne ikke at aktivere hverken Grønlands Beredskabsstab eller Grønlands Beredskabskommission.


” Strømafbrydelsen i går var en reel test af vores beredskab- og den viste, at myndighederne kan handle hurtigt og koordinere effektivt, når det gælder. Vi er i en tid, hvor hurtig og præcis information er ekstra vigtig, og vi tager de enkelte kritiske udtalelser til os, i vores evaluering af forløbet for at identificere hvad vi kan gøre bedre i fremtiden. Nedbruddet kan have skabt utryghed blandt nogle borgere, hvilket er forståeligt. Samlet set giver hændelsen mig tryghed i, at beredskabsmyndighederne er klar til at reagere, når det gælder ”, udtaler Naalakkersuisoq for Fiskeri, Fangst, Landbrug, Selvforsyning og Miljø, Peter Borg.


”Jeg vil gerne rose Nukissiorfiit for deres hurtige og professionelle indsats. Det er en ekstra dimension at der allerede er en bekymring i befolkningen oven på de seneste ugers trusler fra amerikansk side. Det er derfor væsentligt at understrege, at fejlen i går aftes alene skyldtes stormen. Nukissiorfiit orienterede løbende befolkningen via Facebook og fra ved en midnatstid også på deres egen hjemmeside. Det er klart at vi i fremtiden skal sikre, at informationer om udfald ikke alene udkommer på sociale medier, men også på myndighedernes egne platforme. For nu takker vi Nukissiorfiits medarbejdere for deres indsats og vil bruge alle erfaringerne fra i nat i vores videre arbejde med at styrke beredskabet” udtaler Naalakkersuisoq for Erhverv, Råstoffer, Energi, Justitsområdet og Ligestilling Naaja H. Nathanielsen.

Hvis man fortsat oplever udfordringer med el-, vand- eller varmeforsyningen, kan man kontakte Nukissiorfiit på 54 15 22.

Nukissiorfiit har igennem en længere periode været meget aktive omkring håndteringen af deres beredskab. Der har i efteråret 2025 været øvelser internt i Nukissiorfiit og øvelser med eksterne partnere for at håndtere netop sådanne situationer som den i nat.

”Vi ved, at vi har en sårbar forsyningsstruktur, hvor naturens elementer kan forårsage driftsforstyrrelser. Det er vi og Nukissiorfiit forberedt på, og vi søger hele tiden at forbedre både beredskabet og vores tekniske backup-udstyr, så vi hurtigt og effektivt kan klare en situation som i nat”
udtaler Naalakkersuisoq for Erhverv, Råstoffer, Energi, Justitsområdet og Ligestilling Naaja H. Nathanielsen.



For yderligere information kontakt Departementet for Erhverv, Råstoffer, Energi, Justitsområdet og Ligestilling. E-mail: isiin@nanoq.gl, telefon +299 34 50 00.