Gå til sidens indhold

2026-kvoter for hvidhvaler og narhvaler

Sendes af: Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning
Narhval

Naalakkersuisut har på deres møde den 18. december 2025 fastsat 2026-kvoter for hvid- og narhvaler.

Naalakkersuisut træffer beslutning om hvid- og narhvalkvoter for 2026 på baggrund af fanger- og brugerviden, høring af Fangstrådets medlemmer og kommuner, samt videnskabelig rådgivning fra Fælleskommission (JCNB) i 2019 samt NAMMCO henholdsvis i 2019-2022.

Der henvises til offentlig høring der kan findes i Naalakkersuisuts hjemmeside om 2026-kvoter der fandt sted i perioden 22. oktober – 19. november 2025.

Hvidhvaler
Den samlede årlige kvote for 2026 fastsættes til 289 hvidhvaler i Vestgrønland og den tekniske kvote på i alt 30 hvidhvaler i Østgrønland i årene 2022-2027 fortsætter uændret fratrukket fangster i 2022-2025.

Kvoten for Vestgrønland, som består af zone 3 til 5 (Melville Bugt og Disko Bugt), fritstilles både til fritids- og erhvervsfangere med gyldigt jagtbevis og licens. Det betyder, at Naalakkersuisut dispenserer fra § 9, stk. 3 i Selvstyrets bekendtgørelse nr. 3 af 27. januar 2017 om beskyttelse og fangst af hvid- og narhvaler for kvotefordeling.
Naalakkersuisut dispenserer også fra bestemmelsen om tildeling af kvoter på op til 10 % til personer med fritidsjagtbevis vedr. hvidhvaler for ”Vestgrønland-hvidhvalbestanden”.

Fritstilling af kvoten for Vestgrønland gælder ikke for forvaltningsområde Qaanaaq, da den biologiske rådgivning samt fastsættelsen af årskvoten for Qaanaaq er særskilt og på 37 pr. år. Der er dog sket en overfangst på 21 hvidhvaler, som fratrækkes de årlige kvoter i årene 2026-2030, således er kvoten på 24. Se kvotefordelingen i tabel 1a.

Tabel 1a: Hvidhvalkvoter i Vestgrønland for 2026


* Overfangster i 2025 justeres igen, da fangstsæsonen 2025 stadig er i gang.

Tabel 1b: Kvotefordeling for hvidhvaler til Qaanaaq og bygderne for 2026

Østgrønland

Den fastsatte tekniske hvidhvalkvote samlet på i alt 30 hvidhvaler i Østgrønland for 2022-2027 bibeholdes uændret fratrukket fangster fra 2022-2025, som er på 23, med en restkvote på 7 i 2026-2027.

Tabel 1c: Hvidhvalkvoter i Østgrønland for 2023-2027 – justeret for fangster

Narhvaler
Den samlede årlige kvote for 2026 er sat til 450 narhvaler i Vestgrønland. Af særligt hensyn til kødforsyning er der en kvote på 41 narhvaler i Østgrønland.

Det er besluttet igen at olympisk fangst af narhvaler afskaffes i forvaltningsområder med mindre kvoter end 50 narhvaler, eftersom en større kvote kan kontrolleres bedre og i længere periode end en mindre kvote, der kan forårsage overfangst i en enkelt fangst.

Dette gælder også forvaltningsområde Upernavik, eftersom kvoten deles op i alle bosteder. Det vil sige at olympisk fangst på narhvaler kun kan finde sted i Qaanaaq og Uummannaq (som dog fortsat vil kræve gyldigt jagtbevis og licens).

Tabel 2a: Kvoter i Vestgrønland for narhval 2026. Carry over for Etah er inkluderet.


* = Kvotefordeling til forvaltningsområde Upernavik og bygderne, se tabel 2b.
** = Kvotefordeling til forvaltningsområde Qaanaaq og bygderne, se tabel 2c.
*** = Kvote til qajaq-fangst.
****= Carry over er ikke beregnet endnu, da fangstsæsonen 2025 stadig er i gang.

Tabel 2b: Kvotefordeling til Upernavik og bygderne 2026.

Tabel 2c: Besluttet kvotefordeling for narhvaler til Qaanaaq og bygderne

Østgrønland
2026 kvoter er fastsat, hvor kvoten for Ittoqqortoormiit er fastsat til 17 narhvaler, 16 narhvaler i Kangerlussuaq, samt 8 narhvaler i Tasiilaq området, hvor samlet kvote til Østgrønland derfor bliver 41 i 2026. Kvoten er fastsat af hensyn til kødforsyning til Østgrønland.

Tabel 3: Kvoter i Østgrønland for narhval 2026:

Overførsel af restkvoter
Eventuelle overskridelser af foregående kvoteårs (2025) kvote fratrækkes i relevante forvaltningsområdes kvote før den lokale fordeling af 2026-kvoten.

I henhold til bekendtgørelsen af 2017 om hvid- og narhvaler er der mulighed for at overføre ubrugte kvoter (jf. ikke-akkumulerende metode) og fratrække overfangede kvoter til de følgende år.

For nærmere information kontakt afdelingschef Amalie A. Jessen, Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, e-mail: amalie@nanoq.gl