Sundhedsansatte er pionerer på ny universitetsuddannelse
Sendes af: Departementet for Sundhed og Personer med handicap
12 studerende er netop startet på en erhvervskandidat-uddannelse samtidig med, at de passer deres jobs i Det Grønlandske Sundhedsvæsen.
Ni sygeplejersker og tre jordemødre skal de kommende fire år dele deres tid mellem et universitetsstudie og deres arbejde på sygehuse og sundhedsstationer rundt omkring i Grønland.
Et nyt partnerskab mellem Det Grønlandske Sundhedsvæsen, Syddansk Universitet i Danmark og Institut for Sundhed og Natur på Ilisimatusarfik, Grønlands Universitet, gør det muligt for de studerende at tage en overbygning på deres uddannelser samtidig med, at de arbejder på deltid. Undervisningen foregår primært online med undervisere fra SDU i Danmark.
Til studiestart har de grønlandske studerende været samlet på universitetet i Nuuk, hvor de har fået en introduktion til studiet og ikke mindst har mødt deres medstuderende. Studiestarten blev markeret mandag 1. september på Ilisimatusarfik med en officiel åbning af de nye erhvervskandidatuddannelser og en kaffemik med taler for samarbejdspartnere og studerende.
De to erhvervskandidatuddannelser hedder henholdsvis Klinisk sygepleje og Sundhedsfaglig erhvervskandidat og uddannelserne er målrettet sygeplejersker, jordemødre, bioanalytikere og andre sundhedsansatte, der har en bachelor- eller professionsbacheloruddannelse i forvejen. De studerende kan tage kandidatoverbygningen på deltid over fire år ved siden af deres almindelige jobs i sundhedsvæsenet og de opretholder deres løn under uddannelsen.
Det nye partnerskab mellem Grønland og Danmark skal styrke det grønlandske sundhedsvæsen og skabe nye muligheder for videreuddannelse uden at sundhedsprofessionelle behøver at forlade hverken Grønland eller deres arbejdsplads.
”Uddannelserne er et svar på nogle af de mest presserende udfordringer, vi står overfor på sundhedsområdet nemlig rekruttering og fastholdelse af kvalificeret sundhedspersonale, behov for lokal kapacitetsopbygning og ønsket om at styrke kvaliteten i den daglige kliniske praksis i Grønland. Det er også en investering i håb. Håb om, at vi også fremover kan fastholde og rekruttere dygtige medarbejdere i verdensklasse. Håb om, at vi fortsat kan tilbyde borgerne behandling af høj kvalitet så tæt på hjemmet som muligt og ikke mindst håb om, at vi kan skabe en kultur, hvor ny viden og akademisk kompetence bliver en integreret og naturlig del af vores sundhedspraksis her i landet,” siger Naalakkersuisoq for Sundhed og Personer med Handicap, Anna Wangenheim.
I sundhedsvæsnets direktion er der også stor glæde over, at flere end forventet har valgt at tage imod udfordringen om at studere og arbejde på deltid og dermed bringe ny viden tilbage til afdelingerne.
”Det giver nye vinkler på sundhed og sygdom, som kan bidrage til at forbedre kvalitet og effektivitet i sundhedsvæsnet. Og vi har behov for ansatte, som både er dygtige klinikere og har akademiske kompetencer og dermed kan forbinde den praksisnære udvikling med den nyeste forskningsbaserede viden. De tolv, der nu går i gang, er pionerer, og det kræver mod. Og de skal vide, at vi er mange, der hepper på dem og står klar med støtte og kærlige skub,” siger vicedirektør i Det Grønlandske Sundhedsvæsen, Aka Olesen.
Erhvervskandidatuddannelserne giver samme akademiske titel, som en almindelig kandidatuddannelse ved universitetet, når de studerende har gennemført studiet om fire år.
Tale pva Anna Wangenheim, Naalakkersuisoq for Sundhed og Personer med Handicap, Ilisimatusarfik 1. september 2025
Yderligere information kan fås hos vicedirektør Aka Olesen eller vicedirektør Ella Skifte ved at sende en mail til kommunikation@peqqik.gl