Gå til sidens indhold

Innovativ renovering i Blok 2, Nuuk: Ny metode gør klimaskærmsrenovering mere effektiv

Sendes af: Departementet for Boliger, Infrastruktur og Yderdisktrikter

Blok 2 i Nuuk er centrum for et nyt og spændende pilotprojekt, der skal forbedre måden, hvorpå klimaskærme i Selvstyrets boligmasse renoveres. Med særligt fokus på effektivitet og minimal forstyrrelse af beboernes hverdag, markerer projektet et vigtigt skridt i Selvstyrets langsigtede indsats for sundere og mere energieffektive boliger.

En bygning i forfald – og et behov for forandring
Blok 2, opført i 1968/69 og hjem for 44 familier, er mærket af tidens tand. Utætheder i tag, døre, vinduer og facader gør det nødvendigt med en gennemgribende renovering af klimaskærmen.

Hidtil har den største udfordring været, at denne type arbejder typisk har krævet, at alle beboere skulle flyttes ud af boligerne – noget, der er vanskeligt at gennemføre, da antallet af ledige boliger, der kan bruges til midlertidig genhusning, er begrænset.

Denne problematik er ikke unik for Nuuk, men gælder bredt i hele landet.

Ny metode uden fuld genhusning
I samarbejde med Taasinge Elementer A/S afprøves nu en ny metode, hvor hele klimaskærmen – inklusive facader, døre og vinduer – udskiftes med præfabrikerede elementer direkte på stedet.

Den store fordel? Beboerne kan blive boende under renoveringen og selve renoveringen gøres hurtigere end med de traditionelle metoder.

Udskiftningen sker element for element: De gamle ydervægge fjernes, og nye, fuldt monterede facadeelementer installeres. Kun seks husstande skal genhuses midlertidigt, da deres adgangsforhold påvirkes i en kort periode. Det er en markant forbedring sammenlignet med traditionelle løsninger, hvor alle beboere i en ejendom ofte skal flytte ud i en periode, mens klimaskærmen renoveres.

Inuplan A/S er rådgivende ingeniør på projektet, mens ILJ Entreprise varetager den fysiske udførelse. INI A/S varetager kommunikationen til lejerne.

Mere end nye vægge – en helhedsrenovering

Udover den nye klimaskærm omfatter projektet også:

  • Reparation af taget
  • Forbedret isolering
  • Malerarbejde i opgangene
  • Opgradering af internetadgangen i samarbejde med Tusass A/S, således at brugerne i Blok 2 fremover kan tage 5G.

For beboerne betyder projektet ikke blot et forbedret indeklima og højere boligstandard, men også en forventet energibesparelse. De nye facadeelementer vil give en tættere bolig, der vil betyde at varmen ikke i samme grad slipper ud, hvorfor behovet for opvarmning vil blive lavere. Departementet vil som led i evalueringen af projektet, undersøge omfanget af faktiske besparelser.

Et vigtigt skridt mod fremtidens renovering
Pilotprojektet i Blok 2 forventes at blive et afgørende skridt i udviklingen af landets fremtidige renoveringsstrategier. Erfaringerne herfra vil være retningsgivende for, hvordan lignende projekter kan gennemføres i resten af landet.

Med lokale kræfter i front og støtte fra eksperter og departementet i Nuuk er ambitionerne høje – og potentialet endnu større.

For yderligere information kontakt Departementet for Boliger, Infrastruktur og Yderdistrikter på box909@nanoq.gl