Gå til sidens indhold

Isbjørn – Ursus maritimus

Sendes af: Departement for Fiskeri og Fangst

Den 27.februar er isbjørnedag – Polar Bear Day

Figur 1: Isbjørn. Fotograf: Kristin Laidre

Figur 2: Unger, der dier hos deres mor. Fotograf: Kristin Laidre.

Isbjørnen lever i Arktis og er den største art blandt bjørne. Isbjørnen bevæger sig rundt på isen for at jage.
Isbjørnen vandrer både på land og i vand og er en solitær skabning. Hunnen er sammen med sine unger indtil de er to år gamle. Hunner bliver kønsmodne, når de er mellem 3 og 4 år gamle. Parringen sker fra marts til maj, og hunnen parrer sig hvert tredje år.
Isbjørneungerne dier indtil de er mellem to og tre år gamle, hvorefter de bliver selvstændige.

Isbjørnesteder:
Isbjørnenes leveområder inkluderer Grønland, Nunavut/Canada, USA/Alaska, Norge/Svalbard, og Rusland.
Isbjørnestederne Kane Basin og Baffin Bugt i Grønland forvaltes sammen med Nunavut, Canada.
Figur 3: Hentet fra https://polarbearagreement.org/

Der er 20 isbjørnepopulationer på verdensplan

På kortet i figur 3 ses der 20 underbestande af arktiske isbjørne. Undersøgelser har vist, at der er mellem 25.000 og 26.000 isbjørne globalt. I Grønland har vi seks delpopulationer: Arctic Basin, Kane Basin, Baffin Bugt, Davis Strædet, Sydøstgrønland og Østgrønland.
I Østgrønland er der udført isbjørneundersøgelser i 2015-2022, rapporten afventes.

Klimaforandring
Der er udført isbjørneundersøgelser i årene 2011-2014 i delpopulationerne i Baffin Bugt og Kane Basin af Naturinstituttet fra Nunavut/Canada, Norge og USA. Forskning har påvist, at isbjørnene i Baffin Bugten var mere påvirkede af klimaforandringer end dem i Kane Basin, idet isen i Baffin Bugten havde reduceret sin tykkelse med en tredjedel. Isbjørnene begyndte at svømme længere distancer, op til 100 km. I Kane Basin havde klimaforandringerne en positiv effekt på isbjørnene, da de tyndere islag forbedrede deres jagtmuligheder.


For nærmere information kontakt Amalie A. Jessen, afdelingschef - Departementet for Fiskeri og Fangst, tlf.: 34 53 04, e-mail: amalie@nanoq.gl