Gå til sidens indhold

Naalakkersuisut støtter Frelsens Hærs tilbud til hjemløse med tilskud i vintermånederne

Sendes af: Departementet for Sociale Anliggender, Familier, Arbejdsmarked og Indenrigsanliggender

Naalakkersuisut har valgt at støtte Frelsen Hærs tilbud til udsatte og hjemløse i vintermånederne. Støtten har sikret, at Frelsens Hærs åbningstider i Williams Cafe bliver udvidet, så udsatte har et sted at være i dagtimerne. Støtten har samtidig sikret, at cafeen kan tilbyde mad i den udvidede åbningstid.

De kolde temperaturer har ekstra stor indvirkning på livsvilkårene for udsatte voksne og hjemløse. I vintermåneder har hjemløse behov for at opholde sig indenfor. Derfor har Naalakkersuisut støttet det allerede etablerede tilbud i Williams Cafe, som Frelsens Hær i Nuuk tilbyder.

”Jeg har med stor sympati set hjemløse klare sig igennem dagen i disse hårde vintermåneder. Naalakkersuisut har med bevillingen sikret, at hjemløse har et sted at være mandag – fredag i dagtimerne i vintermånederne, resten af året.” udtaler Naalakkersuisoq for Sociale Anliggender, Familier, Arbejdsmarked og Indenrigsanliggender, Jess Svane, som fortsætter:

”Samtidig er det også vigtigt at understrege, at støtten til cafeen ikke løser problemet med hjemløshed. Hjemløshed er et samfundsproblem, som kræver mange sammenhængende indsatser, før det er løst. Naalakkersuisut håber, at støtten til Williams Cafe vil give hjemløse en bedre hverdag samtidig med, at andre tilbud og indsatser styrkes.”

Naalakkersuisut tilskud til udvidelse af åbningstider i perioden 27.februar 2024 t.o.m. 1. april 2024, samt perioden 1. oktober 2024 t.o.m. 31. december 2024. Williams Cafe udvider åbningstiden, så der i aftaleperioden til ekstraordinært åbent hver mandag og fredag kl. 11-16.30. Der til disse dage blive serveret varm mad til middagstid.

Endvidere vil den normale åbningstid i Williams Cafe tirsdag til torsdag blive udvidet med 1 time om dagen, så åbningstiden disse dage i aftaleperioden vil være fra kl. 9.00 – 15.00.

Udover det måltid samt kaffe og te i hele åbningstiden, så er der også fri internet, mulighed for at tage bad, vaske og tørre tøj, socialt samvær (og ofte kortspil). Derudover tilbydes der samtaler ift. at afdække evt. behov, som folk måtte have, og afhjælpe disse.




Kontakt
For nærmere information kontakt e-mail: hspd@nanoq.gl eller tlf. + 299 34 56 11