Gå til sidens indhold

Lufthavnsvejen i Qaanaaq er nu repareret

Sendes af: Departement for Boliger og Infrastruktur
Det er med stor glæde at Naalakkersuisoq for Boliger og Infrastruktur Hans Peter Poulsen kan meddele at lufthavnsvejen i Qaanaaq er repareret, takket være innovative løsninger fra den lokale entreprenør.

Onsdag den 23. august 2023 blev det meldt i pressen, at der var kommet omfattende skader på vejen mellem Qaanaaq by og lufthavn. Torsdag den 24. august 2023 blev der afholdt et møde mellem Departementet for Boliger og Infrastruktur, Air Greenland A/S, Mittarfeqarfiit A/S og Avannaata Kommunia, hvor der i samarbejde med byens lokale entreprenører blev fundet en midlertidig løsning, bestående af to faser.

Første fase bestod af etableringen af et nødspor mellem lufthavnen og byen, således at de planlagte flyvninger til og fra byen kunne gennemføres. Anden fase involverede etableringen af en midlertidig vej mellem lufthavnen og byen, som kan holde indtil næste sommer, hvor en mere permanent løsning kan anlægges.

Anden fase er nu gennemført og det er lykkedes byens lokale entreprenør at etablere en vej mellem Qaanaaq by og lufthavn ved brug af materialer, der var oplagret i byen.

Naalakkersuisoq for Boliger og Infrastruktur Hans Peter Poulsen udtaler:
”Der skal lyde stor tak til den lokale entreprenør i Qaanaaq, der hurtigt og med innovative løsninger er lykkedes med at etablere en ny vej mellem byen og lufthavnen. Den nye vej har stor betydning for borgerne i Qaanaaq og vil sikre deres adgang til og fra lufthavnen indtil en endelig vej kan etableres.”

Departementet for Boliger og Infrastruktur vil frem mod næste sommer afklare detaljerne for en permanent løsning.


For yderligere information kontakt Departementet for Boliger og Infrastruktur på box909@nanoq.gl