Departementet for Fiskeri og Fiskeri kan dokumentere at KNAPK ikke har deltaget i møderne, på trods af, at sammenslutningen var inviteret til møderne, siger Naalakkersuisoq for Fiskeri og Fangst Karl Tobiassen.
KNAPK påstår i Sermitsiaq.AG, fredag den 21. juli 2023, at KNAPK og SQAPK ikke var blevet inviteret fra Selvstyrets Departementer til forberedende møder for udgivelse af en rapport om beskæftigelse og uddannelse inden for fiskeindustrien, med titlen beskæftigelse og uddannelse i fiskerisektoren.
”KNAPK og SQAPK har imidlertid bemærket, at de ikke har været repræsenteret i arbejdsgruppen, der blev etableret til at udarbejde rapporten, selvom arbejdsgruppens kommissorium angav, at fiskerierhvervet skulle have fire repræsentanter,” siger formand for KNAPK Nikkulaat Jeremiassen til Sermitsiaq.AG. Han siger desuden, ”at den nylig etablerede forening QAK ,Qalerualinniat Aalisagarniallu Kattuffiat, med Henrik Sandgreen i spidsen angiveligt har deltaget i arbejdsgruppen.”´
Jeg vil understrege, at Departementet for Fiskeri og Fangst kan dokumentere at KNAPK var inviteret flere gange til forbedrende møder for udgivelse af rapporten, men KNAPK er udeblevet fra møderne. Departementet for Fiskeri og Fangst har også efterspurgt input til rapporten fra KNAPK via mail, men dette er ikke blevet besvaret fra KNAPK’s side. Det er meget svært at inddrage KNAPK, når KNAPK ikke fremmøder til møder, og ikke svarer på e-mails, understreger Karl Tobiassen.
KNAPK og SQAPK peger desuden, at lovforslaget til den nye fiskerilov er utilstrækkeligt, såsom: udvidelse af den kystnære fiskerizone fra 3 til 12 sømil, etablering af forvaltningsområder for hele Grønlands kyst og forøgelse af kvoter i det kystnære fiskeri.
Jeg vil gerne fremhæve, at der ikke foreligger et lovforslag til den nye fiskerilov på bordet endnu.
SQAPK og KNAPK deltog til de to fiskeriseminarer her blev afholdt henholdsvis i Ilulissat og Nuuk, hvor man drøftede fiskerikommissionen anbefalinger, hvor disse to instanser og kom med deres synspunkter. Den næste skridt for er udarbejde et lovforslag, hvor synspunkter og ønsker er indarbejdet. Herefter vil der være høringsprocessen, hvor alle kan komme med deres yderligere kommentarer.
Jeg mener, at det ikke er på sin plads, at drøfte uenigheder igennem pressen. Dialog er vejen frem.
Kontakt: Departementet for Fiskeri og Fangst. APN@nanoq.gl