Gå til sidens indhold

Nedbryd stereotyperne – for alle køn

Sendes af: Departement for Finanser og Ligestilling
Tromme

Af Naalakkersuisoq for Finanser og Ligestilling Naaja H. Nathanielsen, Naalakkersuisoq for Børn, Unge og Familier samt Sundhed Mimi Karlsen, Naalakkersuisoq for Sociale Anliggender, Arbejdsmarked og Indenrigsanliggender Jess Svane og Naalakkersuisoq for Uddannelse, Kultur, Idræt og Kirke Peter Olsen

I dag er det Mændenes Internationale Dag, og derfor en god mulighed for at markere, at ligestilling ikke kun handler om kvinder, men om at sikre lige muligheder og ligestilling for alle køn.

Mændenes Internationale Dag er en årlig international begivenhed som bliver fejret den 19. november. Den blev grundlagt i 1999 af Dr. Jerome Teelucksingh og bliver brugt til at gøre opmærksom på mænds sundhed, rette opmærksomhed på mænds bidrag til samfundet.

Lige akkurat i dag, synes vi det er værd at gøre opmærksom på de mange mænd i vores land som har brug for ekstra opmærksomhed. For ligesom kvinder gør, så bliver mænd i lige så høj grad mødt med stereotype forventninger, som for nogle kan være svære at leve op til. Mænds ligestillingsproblemer kommer til udtryk i parforhold, familieliv, arbejdsliv, uddannelse og igennem deres sundhed. Det viser vores statistikker tydeligt.

Vi har en overrepræsentation af mænd, som står uden uddannelse eller beskæftigelse.
Vi har en overrepræsentation af mænd iblandt hjemløse.
Vi har en overrepræsentation af mænd som udøver vold.
Vi har en overrepræsentation af mænd og unge mænd der begår selvmord.

Uddannelsesområdet er præget af store kønsforskelle, i alle dele af uddannelsessystemet, hvor drenge og mænd generelt set får lavere resultater og er underrepræsenteret i uddannelse. Dette er forhold som jeg tager meget alvorligt og som jeg ønsker at være med til at afhjælpe.

Naalakkersuisoq for Uddannelse, Peter Olsen

Det er et tydeligt råb om hjælp og et kald på, at vi som samfund og som enkeltindivider er nødt til at tage fat og være med til at gøre en fælles indsats for at hjælpe hinanden. 

Når forventningerne til hvordan en ’rigtig mand’ bør være begynder at blive retningsgivende for alle, kan det gå hen og blive for svært for nogle. Både svært at leve op til, for vi er alle forskellige, men også følelsesmæssigt svært at rumme, hvis ikke man kan leve op til forventningerne. Så svært, at det til tider ender med at komme til udtryk, ved at nogle mister deres arbejde, dropper ud af uddannelser, mister deres hjem, bliver voldelige i deres adfærd og i værste fald tager deres eget liv. Et skridt i den rigtige retning er at barselsvilkårene for mænd er forbedrede, hvilket har medført at flere mænd kan tage medansvar som forældre.

Vi vil gerne opfordre til, at vi alle udviser medmenneskelighed og tør være med til at bryde de stereotypiske forventninger. Vær med til at bryde stigmatiseringen af dem, som ikke har en seng at tage hjem til, dem som ikke har et arbejde at stå op til og dem som er udadreagerende i deres smerte. Kig bag facaden på det vi ser og møder, og lad os gøre en indsats for at se det enkelte menneske og give hinanden ret til at være dem vi er.

For vi er alle sammen lige meget værd. Vi skal alle sammen have lige muligheder. Og der skal være ligestilling for alle – uanset køn.

God Mændenes Internationale Dag.

Kontakt: 

Ivalu Nørreslet Rex (Finansdepartementet)
Toqq/direkte 34 66 84
irex@nanoq.gl