Gå til sidens indhold

Sundhedsvæsenet tilbyder eksperimentel behandling

Sendes af: Departement for Sundhed
Sundhedsvæsnet

Aktuelt er der stort fokus på Sundhedsvæsenets muligheder og udfordringer. Senest er en alvorlig sag om en kvinde med uhelbredelig kræft, der ønsker eksperimentel behandling, blevet beskrevet i medierne. Som Naalakkersuisoq for Sundhed kan jeg ikke udtale mig om konkrete personsager, men jeg vil gerne udtale mig generelt omkring Sundhedsvæsenets muligheder for at gøre brug af eksperimentel behandling.

Først og fremmest vil jeg medgive min medfølelse for de patienter og pårørende som bliver ramt af uhelbredelig sygdom. Det er noget der berører os alle dybt.

Som udgangspunkt er eksperimentel behandling et tilbud i sundhedsvæsnet. Ordningen blev vedtaget på Inatsisartuts forårssamling 2008. I de efterfølgende år blev bevillingen reduceret ad flere gange på grund af lav efterspørgsel. I Finanslov 2015 blev midlerne til eksperimentel behandling samlet med midlerne til den øvrige udlandsbehandling.

Vi politikere skal sørge for at rammerne for at landets borgere kan få rette sundhedsbehandling er til stede.

I forhold til Visitationsnævnet, så er det deres opgave at prioritere patientbehandlingen under hensyntagen til de politiske beslutninger.

Jeg har bedt om en redegørelse omkring sagsgangene i forhold til tilbuddet om eksperimentel behandling. Hvis der er mangler i eksempelvis retningslinjerne, så vil vi snarest kigge på det og handle på det, så det bliver tydeliggjort for borgere, patienter og medarbejdere i sundhedsvæsnet, hvilke tilbud der er i Det Grønlandske Sundhedsvæsen.

Med venlig hilsen

Mimi Karlsen