Aka Simonsen udpeget som ny forkvinde for LandbrugsrÄdet
Naalakkersuisut har udpeget Aka Simonsen som ny forkvinde for LandbrugsrÄdet.
Sendes af: Departement for Landbrug, Selvforsyning, Energi og Miljø
Posten blev ledig da tidligere forkvinde Natuk Lund Olsen, blev ansat som departementschef i Departementet for Landbrug, Selvforsyning, Energi og Miljø, og derfor måtte trække sig som forkvinde.
Aka Simonsen er til daglig ansat som Site Manager for UNESCO Kujataa Verdensarvsområde. Aka Simonsen er uddannet indenfor turisme og er ved at færdiggøre en kandidatuddannelse i Inuiaat Kulturiat Oqaluttuarisaanerallu - Kultur og Samfundshistorie.
”Jeg ser frem til at være med til, at arbejde med selvforsyning og bevaring af landbrugserhvervet, samt at være med til, at Departementet for Landbrug, Selvforsyning, Energi og Miljø kommer tættere på landbruget. Der er fordele i, at jeg kommer fra sydgrønland, og har været fåreholder selv. Samtidig har jeg allerede et godt samarbejde med fåreholdere, SPS (De Samvirkende Fåreholderforeninger) og Konsulenttjenesten for Landbrug som Site Manager i KUJATAA”, udtaler Aka Simonsen i forbindelse med udpegelsen.
Naalakkersuisut værdsætter Landbrugsrådet som et vigtigt organ i forbindelse med implementering af Strategi for Landbrug 2021-2030 og udviklingen af landbrugserhvervet generelt. Landbrugsrådet fungerer som et rådgivende organ for Naalakkersuisut, der både på eget initiativ eller efter forespørgsel fra Naalakkersuisut kan tage spørgsmål op eller kommer med anbefalinger.
Med udpegningen af Aka Simonsen som ny forkvinde for Landbrugsrådet får erhvervet en dygtig kvinde fra lokalområdet, der kan samle og sikre en direkte kontakt til erhvervet.
For yderligere oplysninger kontakt ministersekretær i Departement for Landbrug, Selvforsyning, Energi og Miljø Manasse Berthelsen på tlf.: 346844 eller e-mail: mabr@nanoq.gl eller pan@nanoq.gl.