Martha Abelsen

Født: 18 juni 1957

Uddanelse:

1965 – 1975 Folkeskolen i Nuuk

1976 – 1979 Socialpædagogisk Seminarium København S

Erhververfaring:

01.10.1979 – 31.12.1979 Kofoeds skole i København, Pædagogik ass.

01.01.1980 – 30.09.198 Sungiusarfik Ikinngut i Ilulissat, Stedfortræder nyoprettet døgninst.

01.10.1981 – 30.06.1985 Skolekollegiet i Ilulissat, plejemor for 24, 15, 18 årige.

01.07.1985 – 31.07.1990 Sungiusarfik Ikinngu, fostander

01.08.1990 – 31.07.1991 Vestsjælland Amt, Grønlandskonsulent

01.08.1991 – 31.10.1992 Leder i Regionalkontor Nord i Ilulissat.

01.11.1991 – 31.08.1996 Kontorchef, Direktoratet for Social Anliggender

01.09.1996 – 30.09.2001 Direktør, Direktoratet for Sundhed.

01.10.2001 – 31.10.2004 Direktør, Direktoratet for sociale Anliggender

01.01.2005 – 30.09.2005 Konsulent, Hjemmestyrets Indenrigsafdeling

01.10.2005 – 31.07.2009 Sekretariatschef, Nuup Kommunea

01.08.2009 – 31.12.2010 Handicap konsulent, selvstyrets Handicap afd.

01.11.2010 – 31.07.2015 Formand for KANUKOKA

01.12.2015 – 31.01.2017 Afdelingschef, Selvstyrets Indenrigsafdeling

01.02.2017 – 23.10.2018 Afdelingschef, Socialstyrelsen

24.10.2018 - Naalakkersuisoq for Sundhed, Sociale Anliggender og Justits området