Konsulater og konsuler i Grønland

Her finder du kontaktoplysninger om konsulater og konsuler der er i Grønland.
Deres opgaver er at være rådighed for assistance til personer der er fra deres land.

Islands Generalkonsulat Nuuk
Fg. Honorær Generalkonsul Skafti Jónsson
Sendiherra / Ambassadør
Hans Egedesvej 9 • 3900 Nuuk
Tlf: +299 348380 • ip: (545) 7382 • icecon.nuuk@mfa.is

Konsuler i Grønland

Belgien, Holland, & Luxembourg i Nuuk
Honorær konsul Jens Paulsen
Advokatfirmaet Paulsen / Kjeldsen • Kissarneqqortuunnguaq 9 • Postboks 510 • 3900 Nuuk
Arb tlf: +299 321252 • advokat@paulsen.gl

Canada i Nuuk
Honorær konsul Lars Peter Danielsen
Tuapannguit 48 • Postboks 135 • 3900 Nuuk
Arb tlf: +299 311647 • Mobil: +299 553289 • Privat tlf.: +299 322140 • larspeterdanielsen@gmail.com

Finland i Nuuk
Honorær generalkonsul Jette Larsen
C/O Illuut A/S • Aqqusinersuaq 39-4 • Postboks 28 • 3900 Nuuk
Arb tlf: +299 323100 • Mobil: +299 558528 • jette@illuut.gl

Frankrig i Nuuk

Honorær Konsul Henrik Leth
Imaneq 24 • 3900 Nuuk
Arb tlf: +299 55 43 50/ +299 32 44 11 • leth@polarseafood.gl

Island i Tasiilaq
Honorær Konsul Kelly Viggo Nicolaisen
Hotel Angmagssalik • Suulup Aqqutaa B725 • Postboks 511 • 3913 Tasiilaq
Arb tlf: +299 981293 • arcwon@greennet.gl

Letland i Qaqortoq
Honorær konsul Ivars Silis
Prs. Benediktesvej 297 • Postboks 320 • 3920 Qaqortoq
Tlf: +299 642500 • Fax: +299 642508 • Mobil: Grønland +299 492207 • Danmark +45 21722099 •
Sverige: +46 41721688

Norge i Nuuk
Honorær Generalkonsul Kristian Lennert
Inuplan • Issortarfimmut 13 • Postboks 1024 • 3900 Nuuk
Arb tlf: +299 343706 • krl@inuplan.gl

Storbritannien & Nordirland i Nuuk
Honorær Konsul Christian Keldsen
C/O Mentorix • Postboks 77 • 3900 Nuuk
Mobil:+299 559999 • christian.keldsen@icloud.com • Christian.keldsen@fconet.fco.gov.uk

Sverige i Nuuk
Honorær Generalkonsul Anders Meilvang
Inatsisilerifiik INA:NUNA • Solbakken 6 • Postboks 585 • 3900 Nuuk
Arb tlf: +299 325150 • inanuna@advokat.gl

Sydkorea, Republikken Korea i Nuuk
Honorær konsul Finn Meinel
Advokatfirmaet Meinel • Issortarfimmut 4 • Postboks 861 • 3900 Nuuk
Tlf: +299 341050 • Mobil: +299 555444 • finn@meinel.gl

Tjekkiet i Nuuk
Honorær Konsul Hans Kristian Olsen
Tlf: +299 385688  • Mobil: +299 559625 • Kaatalik@gmail.com

Tyskland i Nuuk
Honorær konsul Ole Ziemer
Uiffak 4a • 3905 Nuussuaq
Mobil: +299 558880 • Nuuk@hk-diplo.de