Doris J. Jensen

Born October 30, 1978 in Ilulissat. The daughter of Ole Lars Jakobsen and Sofie Jakobsen. Married to: Ejvind Jensen. Children: Niviaq J. Petersen and Aviaq J. Petersen. Husband's children: Monica Jensen and Aqqalooraq Jensen.

Education
Math A, Physics/Chemistry B at upper secondary level, 2009.
Intensive language course in English at Carleton University, Canada, 2000.
Student teacher, Greenland’s Teacher Training College Ilinniarfissuaq, 2007. Went through 4th semester.
Student teacher, Greenland’s Teacher Training College Ilinniarfissuaq, 2000-2002.
Grammar School A-levels / High-school certificate, Senior High School of Northern Greenland in Aasiaat, 1995-1998.
Primary and lower secondary school, Ilulissat 1984 and Sønderborg, Denmark, 1995.

Professional experience
Social environmental worker, Nuuk.
Employee with the Siumut Party headquarters, Nuuk.
Shop assistant / Sales clerk, Ilulissat, Aasiaat and Nuuk.
Organizer of the youth program »Oqarit«, Ilulissat.
Voluntary work in Kenya with Mellemfolkeligt Samvirke (MS Danish Association for International Co-operation)

Political posts
Since 2002 member of the Greenland Parliament.
Minister for Culture, Education, Sciences and Church 2005-2006.
Deputy chairman to the Greenland Committee from 2011.
Member of The Judicial Committee, The Foreign-Policy Committee and The Defence Committee from 2011.
Member of Nuuk municipal council 2006-2008.
Member of Kommuneqarfik Sermersooq municipal council 2009, 2nd vice mayor.

Terms of membership
Danish MP for The Siumut Party in Greenland from September 15, 2011-2014.
Danish MP for The Siumut Party in Greenland from October 8, 2009 until November 30, 2009 (temporary substitute for MP Lars-Emil Johansen).
Candidate for The Siumut Party in Greenland since 2005.

Danish MP for The Siumut Party in Greenland from September 15, 2011-2014.Danish MP for The Siumut Party in Greenland from October 8, 2009 until November 30, 2009 (temporary substitute for MP Lars-Emil Johansen).Candidate for The Siumut Party in Greenland since 2005.

 

Honorary posts
President of Siumut Youth, 1992, local president Of Siumut in Aasiaat, 1996-1998, national president 1999-2005.
Member of Sorlak, Greenland Youth Council, since 1992, president 2002.
Member of Siumut National Committee since 1997, vice-president 2009-2011.
ICC delegate for Siumut 2004-2006.
Delegate to the Nordic Youth Committee.