Participants list

 

Official Delegations

Greenland Delegation 

Amalie Jessen  Head of Delegation  Head of Department, Ministry of Fisheries, Hunting and Agriculture 
Sofie Erbs-Maibing Member of Delegation  Biologist, Head of Section, Ministry of Fisheries, Hunting and Agriculture 
Heidi Mary Hansen  Member of Delegation  Biologist, Head of Section, Ministry of Fisheries, Hunting and Agriculture 
Kristin Laidre  Member of Delegation  Research Scientist, Greenland Institute of Natural Resources.  
Bjarne Lyberth  Member of Delegation  Biologist, Senior Advisor, the Association of Fishers & Hunters in Greenland (KNAPK) 
     
     

 

Canadian Delegation

Sue Milburn-Hopwood  Head of Delegation  Director General of Canadian Wildlife Service, Environment Canada
Basile Van Havre  Member of Delegation  Director, Population Conservation and management Division, Canadian Wildlife Service, Environment Canada 
Frederik Gissing Member of Delegation  Director Wildlife Management – Department of Environment, Government of Nunavut (PBAC Chair) 
Rachel Vallender  Member of Delegation  Wildlife biologist, Canadian Wildlife Service, Environment Canada 
Evan Richardson  Member of Delegation  Research Scientist, Environment Canada 
James Eetoolook  Member of Delegation  Vice President – Nunavut Tunngavik Inc. 
Gregor Gilbert  Member of Delegation  Resource Management Coordinator (PBTC Co-Chair) 
Frank Pokiak  Member of Delegation  Chair – Inuvialuit Game Council 
Paul Irngaut  Member of Delegation  Director of Wildlife & Management - Nunavut Tunngavik Inc. 
Christine Cleghorn  Member of Delegation  Executive Director, Wildlife Management Advisory Council, North Slope 
     
     

US Delegation 

Geoff Haskett   Head of Delegation   Regional Director, U.S. Fish and Wildlife Service  
Mary Colligan  Member of delegation  Chief, Marine Mammals Management, U.S. Fish and Wildlife Service  
Craig Perham  Member of delegation  Wildlife biologist, U.S. Fish and Wildlife Service 
Eric Regehr  Member of delegation  Wildlife biologist, U.S. Fish and Wildlife Service 
Elizabeth Phelps  Member of delegation  Foreign Affairs Officer 
Charles Brower  Member of delegation  Chairman, Alaska Nanuuq Commission
Rebecca Finley  Member of delegation  Attorney-Advisor, U.S. Department of the Interior 
Michael Gosliner  Member of delegation  General Counsel, Marine Mammal Commission 
Jeffrey Jorgensen  Member of delegation  Biologist, U.S. Fish and Wildlife Service 
Robert Dreher Member of delegation Associate Director, U.S. Fish and Wildlife Service
Hilary Cooley Member of delegation Polar Bear Program Lead, Marine Mammals Management, U.S. Fish and Wildlife Service
Billy Adams Member of delegation Subsistence Research Coordinator, North Slope Borough
Andrew Von Duyke Member of delegation Wildlife biologist, North Slope Borough
     
     

Russian Federation Delegation 

Olga Krever  Head of delegation  Advisor to Head of the Rosprirodnadzor, Ministry of Natural resources and environment 
Alexey Bakhtov  Member of delegation  Senior specialist-expert, Department of international cooperation 
     
     

Norwegian Delegation 

Andreas B. Schei  Head of Delegation  Advisor, Norwegian Environment Agency 
Morten Ekker  Member of Delegation  Senior Advisor, Norwegian Environment Agency 
Kit M. Kovacs Member of Delegation  Biodiversity Research Section Leader, Norwegian Polar Institute
 
     
     

Polar Bear Specialist Group Delegation

Dag Vongraven   Head of Delegation   Senior Advisor, Norwegian Polar Institute 
James Wilder   Member of Delegation  Wildlife Biologist 
Geoffery York  Member of Delegation  Senior Director of Conservation, Polar Bear International 
     
     
     
Observers     
Name  Represents   Job-title 
Adamie Delisle-Alaku  Makivik Corporation (Canada)  Executive Vice President, RDD 
Stephen Pinksen  Government of Nunavut (Canada)  Assistant Deputy Minister, Department of Environment, Government of Nunavut 
Duane Smith Inuit Circumpolar Council (Canada)  President of Canadian Inuit Circumpolar Council 
Steven Baryluk  Inuvialuit Game Council (Canada)  Resource Management Coordinator 
Henrik Sandgreen  Association of Fishers & Hunters in Greenland (Greenland)  Chair KNAPK 
Peter Olsen  Association of Fishers & Hunters in Greenland (Greenland)  Chair IAPP 
Larry Carpenter  Wildlife Management Advisory Council NWT (Canada) 

Chairman NWT 

Alexander Shestakov  WWF  Director - Global Arctic programme 
Elisabeth Kruger  WWF US  Arctic and Bering Sea Program Officer 
Brandon Laforest  WWF Canada  Senior Specialist, Arctic species and Ecosystems 
Sheryl Fink  IFAW  Director, Canadian Wildlife Issues 
Maria Kalinina  Humane Society International  International Trade Policy Specialist, Wildlife Department